ŠIPKA

05-sipka-predni-strana-s-kovarskou-znackou-pred-restaurovani

Kušová šipka

K nálezům, které pochází z okolí Českého Krumlova se nám nedochovali žádné písemné zdroje, které by nám je pomohli zařadit do historického období. Nálezy pochází od hledače kovu, který věci sice našel, ale bohužel, tím že je vykopal za země, tak je pro nás vytrhnul z kontextu. Tím se myslí to, že nálezy se nedají zařadit podle jiných vykopávek např. (keramika, sklo atd)… do období a tím pádem ztrácejí svojí historickou hodnotu.

Je v poměrně zachovalém stavu Tulejka pro umístění dřevěného těla šípu má zhruba 8mm v průměru a vychází ze silnější části šipky. Na těle šipky, které má trojúhelníkoví tvar se zabroušenými hranami můžeme vidět dochovanou, takřka neporušenou kovářskou značku. Přední část šipky má dva hroty, z čehož je jeden na konci odlomený. Mezi těmito hroty je vybroušená hrana, která má podstatně ostřejší úhel než hrany po bocích šipky.

U takovýchto památek, nám délku trvání určuje desalinace kovu. Desalinace kovu nám zapomocí destilované vody zabrání v dalším rozrušením povrchu, a tím pádem při dodržení správného restaurátorského postupu, tak památku zachráníme.

 DÉLKA TRVÁNÍ: 60 DNÍ

Před restaurováním

Po restaurování